Foto: Debra Hurford Brown © J.K. Rowling 2018

J.K. Rowlingová 

J.K. Rowlingová je autorkou sedemdielnej série o Harrym Potterovi, ktorá vznikla v rokoch 1997 až 2007. Dnes je už známe, že nápad napísať knihu o Harrym Potterovi dostala počas cesty vlakom, ktorý mal meškanie. Príbeh vymyslela v čase, keď žila v Anglicku, Portugalsku a v Škótsku, kde ho aj dokončila.   

Z kníh o dobrodružstvách Harryho, Rona a Hermiony na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej sa predalo viac ako 500 miliónov výtlačkov, boli preložené do viac ako 80 jazykov a bolo podľa nich natočených osem filmových trhákov. Okrem knižnej série napísala Rowlingová aj tri krátke sprievodné knihy určené na pomoc charite: Metlobal v priebehu vekov, Fantastické zvery a ich výskyt a Rozprávky Barda Beedla. Fantastické zvery sa neskôr stali inšpiráciou pre novú sériu filmov, ktorých autorkou je J.K. Rowlingová a hlavnou postavou magizoológ Mlok Scamander. Zatiaľ posledný film série Fantastické zvery: Grindelwaldovezločiny sa dostal na plátna kín v roku 2018. 
Príbeh dospelého Harryho J.K. Rowlingová  rozvinula v divadelnej hre Harry Potter a prekliate dieťa, na ktorej spolupracovala s dramatikom Jackom Thornom a režisérom Johnom Tiffanym a ktorej sa dostalo veľkého uznania v divadlách v Európe, Severnej Amerike a Austrálii. 
Píše aj romány pre dospelých a pod pseudonymom Robert Galbraith napísala sériu detektívnych románov o súkromnom detektívovi Cormoranovi Strikovi, na základe ktorých vznikol televízny seriál.   

J.K. Rowlingová  získala množstvo ocenení a vyznamenaní vrátane Radu Britského impéria a Radu spoločníkov cti, francúzskeho Radu Čestnej légie, Ceny Hansa Christiana Andersena, Ceny Roberta F. Kennedyho Ripple of Hope a ceny legendárneho televízneho programu pre deti britskej BBC Blue Peter Gold Badge. Intenzívne sa venuje charite prostredníctvom svojej charitatívnej organizácie Volant a je zakladateľkou detskej charitatívnej organizácie Lumos, ktorá sa zasadzuje o to, aby deti nemuseli vyrastať v detských domovoch alebo iných inštitúciách, a opätovne spája rodiny.    

Spisovateľkou chcela byť odjakživa a najšťastnejšia je zatvorená v izbe pri vymýšľaní príbehov. So svojou rodinou žije v Škótsku. 

Navštívte WWW stránku autorky